Zielony projekt Mitsubishi Power i Rockfin na półmetku

Rockfin

Montaż hybrydowego systemu ogniw paliwowych Mitsubishi Power w Małkowie pod Gdańskiem wchodzi w decydującą fazę. MEGAMIE jest pierwszym takim projektem japońskiego giganta na Starym Kontynencie. Za jego realizację odpowiada spółka Rockfin, która specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, testowaniu i serwisowaniu systemów olejowych, gazowych i wodnych w sektorach energetycznym, przemysłowym oraz naftowo-gazowym.

Realizacja projektu MEGAMIE, czyli zintegrowanego, hybrydowego systemu wytwarzania energii elektrycznej, który jest oparty na połączonej technologii ogniw paliwowych z mikroturbiną, rozpoczęła się w pierwszym kwartale tego roku. Zespół Mitsubishi Power postanowił powierzyć go firmie Rockfin, która odpowiada za kompleksowy montaż jednostki, produkcję układów pomocniczych oraz testy funkcjonalne, które rozpoczną się wczesną jesienią. Docelowo system trafi na jeden z niemieckich uniwersytetów.

- Obecnie jesteśmy w trakcie finalnych uzgodnień dotyczących szczegółów technicznych i prefabrykacji układów z japońskim zespołem Mitsubishi Power z Nagasaki. Biorąc pod uwagę docelową lokalizację MEGAMIE, czyli Niemcy, musimy przykładać szczególną uwagę, aby układy, które były dotychczas montowane w Azji, spełniły wymagania stawiane na europejskim rynku. W tym przypadku kluczowe jest know-how i doświadczenie naszego zespołu, które zresztą zdecydowały o powierzeniu całego projektu Rockfin – wyjaśnia Tomasz Rynkowski, Dyrektor Sprzedaży, Sektor Power.

Z kolei w fazę produkcji, która odbywa się w bydgoskim zakładzie Rockfin, weszły już główne konstrukcje stalowe oraz rurociągi, które będą dostosowane do działania wysokiej temperatury. Dostawa komponentów do Małkowa jest zaplanowana na początek sierpnia, a ich montaż rozpocznie się w połowie miesiąca. Pozostałe komponenty takie jak zawory, czy urządzenia pomiarowe są natomiast na etapie ostatnich uzgodnień technicznych pomiędzy zespołami Mitsubishi i Rockfin.

 - Wszystko wskazuje na to, że w październiku, czyli zgodnie z harmonogramem projektu, powinniśmy być gotowi na testy funkcjonalne układu. Uruchomienie systemu zaplanowano na marzec 2022 roku. – mówi Paweł Hołowacz, Business Unit Manager.

MEGAMIE to część zielonej rewolucji

Technologia stojąca za MEGAMIE, która może pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną jednego biurowca lub 30 domów, jest wynikiem badań Mitsubishi Power oraz japońskiej agencji rządowej NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization). Sercem MEGAMIE są ogniwa paliwowe, które w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów, mogą wykorzystywać jako źródło energii m.in. niskoemisyjny wodór już dzisiaj nazywany paliwem przyszłości.

- W porównaniu z konwencjonalnym sposobem wytwarzania energii elektrycznej, która jest oparta na spalaniu gazu, system Mitsubishi Power emituje o połowę mniej dwutlenku węgla. To jedna z najbardziej innowacyjnych technologii na globalnym rynku energetycznym i ważna część zielonej rewolucji, którą obecnie przechodzi cała branża. MEGAMIE jest również strategicznym projektem dla Rockfin. Znacząco poszerza on nasze portfolio nowoczesnych rozwiązań, które wspierają transformację energetyczną klientów naszej firmy”, - podsumowuje Michał Wróblewski, Dyrektor Handlowy, Wiceprezes Zarządu

***

Firma Rockfin (www.rockfin.pl) powstała w 1991 roku i obecnie zatrudnia 700 osób, w tym ponad 200 inżynierów. Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, testowaniu i serwisowaniu systemów olejowych, gazowych i wodnych w sektorach energetycznym, przemysłowym oraz naftowo-gazowym.

Rockfin jest globalną firmą inżynieryjną z główną siedzibą i zakładem produkcyjnym o łącznej powierzchni 10 000 m2 zlokalizowanymi w pobliżu Gdańska w Małkowie oraz zakładami produkcyjnymi w Gorlicach i Bydgoszczy. Spółka posiada również swoje oddziały w Szwajcarii i USA, oraz biuro techniczno-handlowe we Włoszech. 

Na przestrzeni ostatnich 30 lat Rockfin dostarczył setki urządzeń, które pracują w ponad 100 krajach m.in. w elektrowniach nuklearnych, gazowych, wodnych, platformach wiertniczych, polach gazowych czy statkach FPSO. Urządzenia produkcji Rockfin znajdują zastosowanie we wszystkich strategicznych gałęziach przemysłu począwszy od energetyki zawodowej poprzez energetykę przemysłowa i kończąc na odnawialnych źródłach energii.