cheap replica watches for sale under $50 marriage ceremony expenditure is extremely high having said that most people in spite of everything consider good. save 20% to 60% every day on hublotwatches.to. a large number of fans always like to get rolex perfectwatches. the unique expenditure of money advantage is about the best things about the best https://noob.to in the world. rolex watch https://se.watchesbuy.to/ is hand-crafted. we offer up to 90% of http://www.hermesreplica.ru/ here include latest model. aaa+ swiss stellamccartneyreplica.ru wholesale stella mccartney for sale for men online.
Transformacja energetyczna w polskim sektorze ciepłowniczym i energetycznym

Transformacja energetyczna w polskim sektorze ciepłowniczym i energetycznym

Rockfin

Transformacja energetyczna w polskim sektorze ciepłowniczym i energetycznym

Globalne zmiany klimatyczne zostały chwilowo przyćmione przez koronawirusa, ale globalne ocieplenie postępuje na bieżąco. Jednym z głównych winowajców, przynajmniej w Polsce, są przestarzałe elektrociepłownie CHP, których negatywny wpływ na środowisko widać szczególnie w ostatnich tygodniach - podczas ataku zimy, jakiego nie widziano od wielu lat.

Zanieczyszczacze dominują w polskich miastach

Dymiące kominy polskich elektrociepłowni, mierzące nawet kilkaset metrów, są nieodłącznym elementem panoramy polskich aglomeracji. Chmury szarego dymu są też wyraźnym wskaźnikiem tego, czym na co dzień oddychają Polacy. Potwierdzają to wyniki badań Barcelona Institute for Global Health opublikowane w czasopiśmie medycznym "The Lancet", które pokazują, ile osób rocznie ginie z powodu smogu w ponad tysiącu europejskich miast. Na czele niechlubnego rankingu znalazła się Polska, która zajęła drugie miejsce, za Włochami. Wśród pierwszych 50 miast na liście szesnaście jest z Polski, co przekłada się na kilka, a nawet kilkanaście tysięcy ofiar śmiertelnych rocznie.

"Zła jakość powietrza to temat, który powraca do dyskusji publicznej każdej zimy. Na co dzień widzimy na ulicach jednych z głównych trucicieli - są to przestarzałe samochody. Jeśli dodamy do tego piece węglowe, które wciąż są używane w wielu domach i mieszkaniach, nawet w centrach miast, oraz przestarzałą infrastrukturę w elektrociepłowniach, to mamy przepis na ekologiczny horror" - komentuje Michał Wróblewski, Wiceprezes Zarządu, Rockfin

 

Międzynarodowe traktaty wyznaczają kierunek zmian

Ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej sprzyjają m.in. zapisy Porozumienia Paryskiego. Celem dokumentu, ratyfikowanego przez Unię Europejską w 2016 roku, jest ograniczenie średniego wzrostu temperatury na Ziemi i osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku.

Tymczasem na początku lutego br. polski rząd przyjął dokument pod nazwą Polityka energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040). Zgodnie z PEP2040, udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23% w 2030 r., moc zainstalowana morskich farm wiatrowych wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 roku i do ok. 11 GW w 2040 roku. Inne elementy to redukcja emisji gazów cieplarnianych o ok. 30% do 2030 r. w stosunku do 1990 r., a do 2040 r. ogrzewanie wszystkich gospodarstw domowych ciepłem systemowym oraz zero- lub niskoemisyjnymi źródłami indywidualnymi.

"Oczywiście, wdrożenie odpowiedniej polityki dekarbonizacji polskich miast i gospodarki będzie procesem wieloetapowym. Z drugiej strony, absolutnym priorytetem powinno być dostosowanie istniejących i starych elektrowni do międzynarodowych planów ochrony środowiska. Niestety, rozwiązania, na których oparte są polskie bloki ciepłownicze są przestarzałe. Co więcej, zakłady te ponoszą ogromne koszty związane z dopłatami do emisji CO2. Nie ma to uzasadnienia ekonomicznego - dodaje Bartosz Krzemiński, Prezes Zarządu Rockfin.

A jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej, do 2050 roku odnawialne źródła energii mogą pokryć już 86% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

"Strategie krajowe i europejskie narzucają inicjatywy związane ze zmianą funkcjonowania infrastruktury kraju odpowiedzialnej za produkcję energii. Naturalnym rozwiązaniem wydaje się być całkowita zmiana systemów i technologii, na których te jednostki są oparte. Jest to jednak proces kosztowny i sprzeczny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Lepszą i bardziej efektywną strategią jest więc modernizacja istniejących linii technologicznych - mówi Paweł Jaszewski Dyrektor ds. Zarządzania Projektami, Członek Zarządu, Rockfin.

Napakuj te zakłady energią

Jednym z rozwiązań, które może pomóc w modernizacji polskich elektrociepłowni, jest Power Pack, produkt opracowany przez Rockfin. Firma rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku, zatrudniając początkowo 3 osoby. Dziś, z 30-letnim doświadczeniem, ponad 700 pracownikami i unikalnym know-how, należy do światowej ligi globalnych dostawców zaawansowanych urządzeń wspierających strategiczne gałęzie przemysłu, jakim jest energetyka.

"Obserwując najnowsze trendy związane z zastępowaniem spalania paliw kopalnych rozwiązaniami nisko- i zeroemisyjnymi, postanowiliśmy wykorzystać nasz potencjał i wieloletnie doświadczenie do rozwoju własnych rozwiązań i produktów wspierających proces transformacji energetycznej. Jednym z naszych priorytetów jest energetyka rozproszona - wyjaśnia Bartosz Krzemiński, Prezes Zarządu Rockfin.

Przykładem rozwiązania, które wpisuje się w ten segment energetyki jest tzw. PowerPack, który może odnosić się np. do silnika gazowego. Gaz jest postrzegany jako paliwo niskoemisyjne, szczególnie w porównaniu z węglem, oraz jako "paliwo pomostowe" w transformacji energetycznej. Zastępowanie węgla gazem jest promowane zarówno na poziomie polskim, jak i europejskim.

Technologie wytwarzania energii z gazu z wykorzystaniem silników i małych turbin są obecne na rynku od lat, ale wraz z postępującą transformacją energetyczną, w tym odchodzeniem od budowy dużych scentralizowanych elektrowni węglowych, w najbliższych latach może wzrosnąć rynek małych i średnich systemów wytwarzających energię w strukturze rozproszonej.

PowerPack to propozycja Rockfin na kompleksową ofertę w zakresie projektowania, budowy i uruchamiania nowoczesnych i wysokosprawnych systemów energetycznych o mocy kilku lub kilkunastu megawatów.

"Proponowane przez nas rozwiązanie jest projektowane w oparciu o potrzeby i możliwości konkretnego zakładu - jego zasoby infrastrukturalne, zakres i skalę działania, zespół itp. Na tej podstawie proponujemy technologię "szytą na miarę". Rozwiązania katalogowe mogą być po prostu mniej efektywne.  Zaletą naszego podejścia jest to, że możemy zastosować najbardziej odpowiednią technologię dla danej aplikacji i skalować rozwiązanie dokładnie do potrzeb klienta", Michał Wróblewski, Wiceprezes Zarządu, Rockfin

W zależności od zastosowania, proponowane rozwiązania mogą być oparte na technologii silników gazowych, małych turbin gazowych lub ogniw paliwowych, produkujących energię elektryczną, ciepło i chłodzenie w cyklu skojarzonym. Co ważne, za każdym razem celem jest poprawa efektywności i optymalizacja kosztów, co może być również szczególnie istotne dla inwestorów.